Czy to koniec pandemii?

rehabilitacja po covid19

Czy lekarze, pielęgniarki i pozostali przedstawiciele personelu medycznego mogą już odetchnąć z ulgą?
Według danych rządowych początek czerwca przyniósł dzienny spadek zachorowań, który obecnie nie przekracza 200 nowych przypadków dziennie. W opinii specjalistów musimy być jednak cały czas uważni, ponieważ czwarta fala koronawirusa w naszym kraju jest przez wielu z nich typowana w okresie jesiennym.

W trakcie pandemii pojawiało się i pojawia mnóstwo pytań dotyczących wpływu wirusa na ludzki organizm. W mediach społecznościowych obok rzetelnych informacji przekazywanych przez specjalistów, mamy cały czas do czynienia z fałszywymi przekazem. Dotyczy on zarówno samej pandemii, pracy służby zdrowia, jak i tematu szczepionek (aktywne lobby antyszczepionkowe).

Sumaryczna ilość ozdrowieńców i osób zaszczepionych powinna zapewnić nam tak zwaną odporność zbiorową, czynnik kluczowy jeżeli chodzi o realne wygaszanie pandemii. Specjaliści szukają sposobów na skuteczną pomoc skierowaną do osób, u których pokonanie choroby spowodowanej wirusem odbiło się w sposób znaczący na zdrowiu. Dla wielu z tych ludzi rehabilitacja po Covid-19 staje się koniecznością.

Oprócz problemów z układem krążenia często identyfikowanymi jako wpływ wirusa na organizm pacjenta zdarzają się także powikłania mniej oczywiste na pierwszy rzut oka. Należą do nich między innymi zaburzenia koncentracji, długotrwałe osłabienie organizmu, a nawet przypadki depresji.

Jest prawdopodobne, że dla sporej grupy ozdrowieńców wskazana będzie specjalistyczna rehabilitacja oraz pobyty w sanatorium oferujacym kompleksową rehabilitację https://bristolbusko.pl/oferta/rehabilitacja-po-covidzie-zdrowe-pluca Covid-19 w dużej mierze pozostaje w dalszym ciągu wirusem, którego wpływ na ludzki organizm zaskakuje i wymaga dalszych badań. Zbliżające się lato i wyjazdy wakacyjne niesie niebezpieczeństwo kolejnego wzrostu liczny zakażeń i wspomnianej czwartej fali pandemii w drugiej połowie roku.

Dlatego pewne restrykcje i ograniczenia w przestrzeni publicznej wydają się uzasadnione także dzisiaj. Co prawda rząd zluzował znaczna część z nich, co z wielu względów było oczekiwane przez większość społeczeństwa, ale zakazy i nakazy związane z noszeniem maseczek na terenie sklepów i wielu innych obiektów pozostają na razie w mocy.

Organizacja imprez masowych, w tym koncertów i zawodów sportowych przy udziale publiczności także podlega restrykcyjnym przepisom. Miejmy nadzieję, że wrzesień i październik będą miesiącami powrotu uczniów i studentów do szkół i uczelni, a lekarze będą mieli możliwość zajmowania się również innymi problemami pacjentów.